
Sopimuspelastaja ry:n perustajajäseniä ovat Kai Högmander (vas.), Eetu Raidisto, Elsa Kankare ja Antti-Pekka Majanen
Palokuntanuorisotoiminnan näkyvyyteen haluaa tuoda oman lisänsä Varsinais-Suomessa tämän vuoden helmikuussa perustettu Sopimuspelastaja ry. Se on valtakunnallinen, yleishyödyllinen yhdistys, jonka tavoitteena on tukea sopimuspalokuntien nuorisotyötä ja vahvistaa nuorten mahdollisuuksia osallistua palokuntatoimintaan eri puolilla Suomea. Yhdistys toimii vapaaehtoisvoimin ja ohjaa kaiken toimintansa tuotot nuorisotyön tukemiseen.
Uuden yhdistyksen takana on aktiivisia sopimuspalokuntalaisia erityisesti Kaarinan VPK:sta. Yhdistyksen puheenjohtaja Eetu Raidisto kertoo, että idea yhdistyksen perustamisesta tuli siitä, kun hänen mielestään sosiaalisessa mediassa julkaistaan vähän sopimuspalokuntatoimintaan liittyvää sisältöä, jossa olisi mukana myös pilkesilmäkulmassa jaettavaa turvallisuusviestintää.
”Aloimme julkaista huumorilla höystettyä sisältöä ja siitä alkoi viritä myös ajatus omista paidoista ja huppareista, joita myytäisiin omassa verkkokaupassa. Heti oli selvää, että haluamme osoittaa kaikki myynnistä saadut varat palokuntanuorisotyön tukemiseen.”
Yhdistyksen keskeisiä tavoitteita onkin paitsi sopimuspalokuntatoiminnan näkyvyyden lisääminen, myös nuorten aktivoiminen mukaan toimintaan sekä taloudellisen tuen kerääminen ja jakaminen nuorisotoimintaan. Varainhankinta perustuu verkkokauppatoiminnan lisäksi erilaisiin kampanjoihin.
Hänen mielestään palokuntanuorisotoimintaa pitää tuoda enemmänkin esille ja tukea paremmin palokuntanuorisotoimintaa. Monissa palokunnissa tehdään erinomaista nuorisotoimintaa ja nuorissa on tulevaisuus.
Vuoden 2025 aikana kerätyt varat on nyt jaettu avustuksina sopimuspalokuntien nuorisotoimintaan. Avustuksia myönnettiin hakemusten perusteella esimerkiksi nuorten koulutuksiin, tapahtumiin, leireihin sekä nuoriso-osastojen toiminnan ja välinehankintojen tukemiseen. Avustusten tarkoituksena on vahvistaa nuorisotoiminnan jatkuvuutta ja saavutettavuutta. Yhdistys on valtakunnallinen ja Raidisto sanoo, että mukaan otetaan jäseniä ja yhteistyöpalokuntia eri puolilta maata. Yhteistyötä tehdään jo nyt porvoolaisen Volunteerfirelife-sivuston ja Hämeenlinnassa toimivan Idänpään ja ympäristön VPK:n kanssa, jonka pumppupäivässä on käyty myymässä tuotteita, samoin kuin palokuntanuorten leireillä.
Avustuksista oli päättämässä 12 henkinen käsittelyraati ja tämän vuoden avustussumma oli yhteensä 2500 euroa. Raadin muodostaa kaksi henkilöä kustakin yhteistyöpalokunnasta. Yhdistyksen hallitus ei siis päätä tuen saajista. Kaikkiaan avustushakemuksia kertyi 46 ja avustuksen saivat tänä vuonna Billnäs FBK, Otavan VPK, Lemun VPK, Maskun VPK, Iitin VPK ja Mäntsälän VPK.
Täältä löydät lisää tietoa yhdistyksestä.
Teksti: Esa Aalto Kuva: Iia Kankare











