
Pelastusalan johtamiseen alkaa uusi maisteritasoinen koulutus, joka antaa paremmat valmiuden johtotason tehtävissä toimiville hyvinvointialueilla.
Pelastusalalla avautuu uusi koulutusväylä, kun Itä-Suomen yliopistossa aloitetaan vuoden kuluttua syksyllä maisteritasoinen suuntautumisvaihtoehto Kuopion kampuksella. Koulutus on suunnattu pelastusalan kokemusta omaaville henkilöille, joilla on jo alempi korkeakoulututkinto.
Kyse on ensimmäistä kertaa pelastusalan johtamiseen keskittyvästä yliopistotasoisesta, tutkimusperustaisesta koulutuksesta. Pelastusalan uuden suuntautumisvaihtoehdon sisällöllistä suunnittelua on toteutettu alusta lähtien yhteistyössä Pelastuslaitosten kumppanuusverkoston kanssa. Tiivistä vuoropuhelua jatketaan syksyn aikana.
Pelastuskomentaja Jani Pitkänen kertoo Itä-Suomen yliopiston rehtori Tapio Määtän ottaneen asian keskusteluissa esille ja sen jälkeen hanketta on viety eteenpäin yhteistyössä.
Hän sanookin, että pelastusalalle suunnatun uudenlaisen johtamiskoulutuksen käynnistäminen on saatu hämmästyttävän nopeasti liikkeelle.
”Tällaisesta koulutuksen tarpeesta on keskusteltu alalla jo pitkään ja tarve on hyvinvointialueaikana entisestään lisääntynyt.”
Hyvinvointialueuudistus on osaltaan lisännyt tarvetta aiempaa tiiviimmälle sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen yhteistyölle sekä palveluiden integraatiolle. Tämä edellyttää uutta, strategista johtamisosaamista. Myös kansainvälisen toimintaympäristön kehitys tuo mukanaan uusia osaamisvaateita kokonaisturvallisuuden ja eri toimijoiden yhteistyön johtamiseen, jossa pelastusalalla on keskeinen rooli.
Jani Pitkänen pitää tärkeänä, että pelastusalan johtamisen edellytyksiä voidaan korkeamman koulutuksenkin avulla vahvistaa. Hyvinvointialueilla pelastusalan toimijoiden kanssa toimivilla sosiaali- ja terveystoimen johdossa toimivilla on akateeminen koulutus, jolloin pelastusalan johtotehtävissä toimivat tulevat myös koulutuksen osalta samalle tasolle.
Koulutuksen varajohtaja Nina Lunkka Sosiaali- ja terveysjohtamisen laitokselta kertoo, että suunnittelu koulutuksen sisällöstä on aloitettu. Tarkoitus on nimenomaan vahvistaa valmiuksia toimia asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä ja tarjota mahdollisuus jatkaa opintoja kohti väitöskirjaa.
Itä-Suomen yliopistossa on ollut aikaisemmin oikeustieteen tiedekunnassa hallintotieteiden maisteriohjelmassa korvamerkittyjä paikkoja pelastusalalle, mutta Lunkka sanoo, että ensi vuonna alkavassa koulutuksessa on kyse kokonaan erilaisesta koulutuksesta. Tässä koulutuksessa lähestytään enemmän johtamista.
Opiskelijamäärä, koulutuksen sisältö ja hakukelpoisuus päätetään syksyn aikana yliopiston tiedekuntaneuvostossa ja uusi koulutusohjelma on tulossa mukaan ensi kevään yhteishakuun.
Koulutuksen sijoittumista Itä-Suomen yliopistoon puoltavat yliopiston monitieteinen tutkimusympäristö, vahva osaaminen hyvinvointialueiden johtamisen koulutuksessa sekä Itä-Suomen keskeinen rooli kokonaisturvallisuuden edistämisessä.
Teksti: Esa Aalto Kuva: Kimmo Kaisto