Sopimuspalokunnat 31.8.2025

FSBR:n pitkäaikainen järjestöjohtaja Roger Roos siirtyy eläkkeelle

Roger Roos jää eläkkeelle syyskuun alussa.

Roger Roos jää eläkkeelle syyskuun alussa.

Ruotsinkielisten palokuntien keskusjärjestön johto vaihtuu, kun lähes parikymmentä vuotta järjestöjohtajana toiminut Roger Roos jää syyskuun alussa eläkkeelle.

Järjestötoimintaan Roosin vei palokuntaharrastus. Kotipalokuntana on Ekenäs FBK, jossa hän aloitti kymmenvuotiaana poikasena.

artikkeli jatkuu mainoksen jälkeenartikkeli jatkuu

”Palokuntatoiminnassa paras on mielenkiintoinen toiminta ja muiden auttaminen. Ne ovat pitäneet mukana halki vuosikymmenten.”

Vuonna 1948 perustettu Finlands Svenska Brand- och Räddningsförbund on ruotsinkielisten palokuntien keskusjärjestö. Meillä on noin 150 ruotsinkielistä palokuntaa. Ne ovat myös jäseninä keskusjärjestössä. Nuoriso-osastoja on runsaat sata, mutta sen sijaan naisosastojen määrä on vuosien saatossa hiipunut ja tällä hetkellä niitä on viitisenkymmentä.

Järjestöjohtajan tehtävät jättävä Roger Roos uskoo, että ruotsinkielistä palokuntajärjestöä tarvitaan myös tulevaisuudessa.

”Ruotsinkielisen koulutusmateriaalin ja ruotsinkielisen palvelun tarve synnytti järjestön ja samanlainen tarve on edelleen. Osa palokunnasta on yksikielisiä. Tarpeen on ollut saada esimerkiksi ruotsinkielisenä uuden koulutusjärjestelmän aineistoa. Tässä on menty parempaan suuntaan Pelastusopiston alkaessa vastata koulutuksesta.”

Oma järjestö huolehtii, että materiaalia saadaan. Meillä on edelleen yksikielisiä palokuntia Pohjanmaalla, osassa Uuttamaata, Turun saaristossa sekä luonnollisesti Ahvenanmaalla.

Haasteena Roosin mukaan on kuitenkin se, että pelastuslaitosten kanssa toimiessa pitää olla kaksikielinen ja siksi vain ruotsinkieliset palokunnat eivät voi tehdä yhteistyötä pelastuslaitoksen kanssa.

”Tällaiset palokunnat voivat olla tärkeäitä turvallisuusviestinnän tuojia omalle asuinalueelleen, jossa puhutaan vain ruotsia.”

Järjestöjohtajan lisäksi liitossa työskentelee päätoimisesti koulutuspäällikkö. Uuden johtajan haku on vasta alkamassa. Roos kertoo toimivansa eläkkeelle siirtymisen jälkeen konsulttina ennen kuin uusi johtaja saadaan valittua.

FSBR järjestää kaksi kertaa vuodessa palokunnilleen opintopäivät, joissa myös kilpaillaan palokuntataidoissa paraatin ohella. Seuraava tapahtuma järjestetään marraskuussa Tammisaaressa. Ruotsinkielisen järjestön toiminnan mahdollistaa taloudellisesti Palosuojelurahasto.

Teksti: Esa Aalto

Lue lisää