
Palokuntalaiset marssivat soihtujen kera perinteisessä Lucia-kulkueessa joulukuussa 2023. Nuorissa on tulevaisuus, mutta tärkeää on pitää myös yli 65-vuotiaat toiminnassa mukana. Kuva: Staffan Storbacka.
Teerijärven VPK eli Terjärv FBK Kruunupyyn kaksikielisestä kunnasta Pohjanmaalta nousi ainakin Suomen kartalle vauhdikkaalla Kylän sankarit tv-sarjalla. Palokunta on perustettu 1978 ja vahva yhteisöllisyys näkyy kaikessa toiminnassa.
”Meillä on hälytysosastossa 23 sopimuspalokuntalaista. Lisäksi VPK-yhdistyksessä on 27 jäsentä. Seniori- ja junioritoiminta on vilkasta. Nuoriso-osastossa on 32 aktiivia ja huoltoryhmässä kymmenisen. Jäseniä on tällä hetkellä maksimimäärä”, varapuheenjohtaja Mats Lindh kuvailee.
Tehtävämäärät vaihtelevat paljon vuosittain, 30:n ja 60:n välillä. Viime vuonna oli ajoittain jopa kaksi hälytystä viikossa.
”Alueella on isoja tehtaita ja vilkas tieliikenne, riskiruutuja on myös pienellä paikkakunnalla. Autamme paljon naapuripalokuntia esimerkiksi turvepaloissa. Rakennuspaloja oli meillä viime kesänä eniten Kruunupyyn alueella, 3–4 isoa paloa. Ensivastetehtäviä oli ennen enemmän, jopa 80–90 vuodessa. Nyt säästöjen takia vain 5–10 vuodessa.”
”Meillä on tosi laajaa osaamista rivissä. On raskaan kaluston kuljettajia, metsureita, sähkömiehiä, opettajia, kokkeja, maanviljelijöitä, sairaanhoitajia ja ensihoitajia. Olemme kuin jakoavaimia eli osaamme vähän kaikkea”, Lindh naurahtaa.
“Koko kylään ja maakuntaan on tullut lisää elävyyttä ja toimintaa.”
”Ensimmäinen yksikkö lähtee yleensä viiden minuutin sisällä. Päivisinkin riittää väkeä sammutus- ja säiliöyksikköön, samoin savusukellusparit. Harjoituksiin tulee aina vähintään 16–18 aktiivista. Haasteet ovat samat kuin muuallakin eli fyysiset toimintakykyvaatimukset. Ketään ei saa kuitenkaan ajaa pois toiminnasta, vaikka ei yltäisikään FireFit-luokkaan 3. Vaatimukset voisivat olla vähän kevyemmät ja vaihtoehtoisiin sammutusmenetelmiin saisi satsata enemmän.”
Kylän sankarit on tuonut huimasti näkyvyyttä somessa. Naapurikunnissakin tunnistetaan tv:stä tutut palokuntalaiset. Lindhin mukaan koko kylään ja maakuntaan on tullut lisää elävyyttä ja toimintaa. Avustus uudelle lisärakennukselle ja esiintyminen sarjassa on poikinut myös Palosuojelurahastoon paljon kyselyjä muistakin palokunnista.
Kimmo Kaisto
Kylän sankarit -sarjan voi katsoa Areenassa: areena.yle.fi/1-71634908
Artikkeli on julkaistu myös Pelastustiedossa 6/2025 VPK toimii -palstalla.











